Jak se správně chovat k baterii v notebooku?

V moderních noteboocích se používají baterie (akumulátory) založené na Li-Ion technologii. Následující text popisuje některé jejich klíčové vlastnosti a hlavní doporučení jak je používat.

Kdy vyměnit baterii?

Baterii po skončení životnosti je vhodné vyměnit. Jednoduše na konci životnosti má natolik sníženou kapacitu, že při odpojení síťového napájení notebook vypne, nebo okamžitě hlásí potřebu opětovného zapojení napájení. Někdy i operační systém doporučí, aby byla baterie vyměněna. Akumulátor do notebooku seženete levně například na www.aku-shop.cz.

Neskladovat baterii na 0% nabití

V první řadě je třeba vyvrátit všeobecný mýtus, že Li-Ion baterie (dále budeme používat zkrácený termín "lithiové baterie") mají paměťový efekt a je třeba je maximálně vybít. Lithiové baterie takovým problémem netrpí a právě naopak, takové totálně vybití jim škodí. Vybití baterie pod 5% a dlouhodobé skladování v takovém stavu může mít poměrně velký vliv na životnost baterie, protože může dojít k degradaci jednotlivých článků. V takovém případě je nutné baterie bez zbytečného otálení nabít, protože je třeba počítat i se samovybíjecí efektem (asi 5% měsíčně). V žádném případě by se neměla dlouhou dobu nechat v takto vybitém stavu, protože může upadnout do tzv. hluboce vybitého stavu a už ji nebude možné nabít.

Konečný počet nabíjecích cyklů

Lithiové baterie jsou zkonstruovány na určitý počet nabíjecích cyklů. Přesný počet se liší podle konkrétní konstrukce a výrobce ale obecně se toto číslo pohybuje od 300 do 500 nabíjecích cyklů. Nabíjecí cyklus se chápe jako plné vybití a následné plné nabití baterie (například 2 x nabití a vybití na 50% se chápe jako jeden nabíjecí cyklus). To znamená, že je nutné se chovat tak, aby se tento počet zbytečně nevyčerpává. Obecně se doporučuje co nejvíce pracovat na elektrické síti a pouze v nezbytných případech používat notebook na baterii.

Klesající kapacita během životnosti

Kapacita baterie se stárnutím snižuje a je to přirozený proces, odhadovaná životnost Li-Ion baterií je přibližně 3 roky. To znamená, že je vhodné při koupi zkontrolovat datum výroby akumulátoru, protože pokud si vezmeme půl roku starou baterii, už má šestinu životnosti za sebou. Většinou se datum výroby nachází na dodatečném štítku nalepeném na akumulátoru, například 2011/11 pro baterii vyrobenou v listopadu roku 2011 (toto označování se může lišit u jednotlivých výrobců). správa napájení Při používání notebooku na baterie je vhodné zvolit co nejúspornější režim (například snížení jasu obrazovky, vypnutí bezdrátových sítí a podobně), protože vedle prodloužení samotné doby běhu na baterii to šetří i baterii, která se při pomalejším vybíjení méně opotřebovává. V konečném důsledku to prodlužuje interval mezi nabíjeními a tím nepřímo i zmenšuje počet nabíjecích cyklů.

Je nutné vybírat baterii když je notebook připojen k elektrické síti?

Záleží na úhlu pohledu. Moderní notebooky jsou vybaveny ochranou proti přebití, to znamená, že když nabití baterie dosáhne 100%, notebook přestane baterii nabíjet a tím pádem nedochází k jejímu přebíjení. Z druhého úhlu však může být baterie ovlivňována teplem z pracujícího notebooku (baterie se rychleji opotřebovávají při vyšší teplotě). Obecně platí, že při běžné kancelářské práci baterii vybírat netřeba - třeba mít na paměti i možnost opotřebení ukotvení mechanismu baterie, jehož oprava je finančně poměrně náročná a nespadá mezi závady kryté standardní zárukou od výrobců notebooků. Pokud však stále pracujeme připojení k elektrické síti, je doporučeno alespoň jednou za čas baterii zcela vybít a následně nabít, aby absolvovala jeden nabíjecí cyklus.

Publikováno: 17. 09. 2020

Kategorie: Ostatní