Jaro: čas na geometrii kol

Všichni víme, že bychom autu měli věnovat péči, před každou jízdou ho obejít a zkontrolovat kola i celkový stav a pravidelně jezdit do servisu na prohlídky. Realita je ale často jiná.

Potřebná péče

Dopravní prostředek, který nás pohodlně, a kdykoli chceme, odveze z jednoho místa na druhé, nemusíme se díky němu řídit podle jízdních řádů ani stát v dešti a čekat. Auto bereme jako běžnou věc, kterou používáme a občas do ní musíme investovat čas nebo peníze. Některým výdajům se dá předejít včasnou kontrolou nebo opravou. Geometrie auta je důležitá a tak se vyplatí už při prvních náznacích problému vyrazit do servisu na kontrolu. Geometrie kol určuje postavení kol vůči silnici, a pokud je vše správně seřízeno, pneumatiky, ať už letní, nebo zimní, dobře sedí na silnici, kola se točí a auto jede tam, kam má a jak my chceme. Při špatném seřízení ale může způsobovat problémy a vystavovat nás, i ostatní řidiče, zbytečnému riziku.

Na jaro ideální

Špatná geometrie je, na rozdíl od ostatních závad a problémů, dobře rozeznatelná i pro laika. Pokud při jízdě na rovné silnici auto táhne na jednu stranu nebo se volant po projetí zatáčkou jen pomalu vrací na své místo, pravděpodobně není vaše geometrie auta v úplném pořádku. Druhá kontrola je možná i jen pohledem, na gumách bude vidět sjetí jen v určité části a budou tak opotřebené velmi nerovnoměrně. K chybné geometrii si můžeme i nechtěně přispět sami třeba vražením do překážky, přejetím obrubníku při parkování nebo projetím výmolu. Když se nám něco takového stane, není nutné čekat na další náznaky chyby geometrie a do servisu se vyplatí vyrazit rovnou. Ideální doba na pravidelné kontroly je na jaře a na podzim, kdy jezdíme do pneuservisu kvůli přezutí gum a při té příležitosti necháme zkontrolovat i vše potřebné. Při jarním přezouvání na letní pneumatiky tak nezapomeňte i na kontrolu geometrie kol.

Publikováno: 27. 03. 2020 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Ostatní | Pneumatiky

Autor: Milena Křiváková