Dřevěná zahradní stavba poslouží i jako garáž. Jak ji postavit?

Léto se již nezastavitelně blíží a zahradnické práce jedou na plné obrátky. Zahradničení se však neobejde bez potřebného nářadí, které posléze musíte někam uschovat. Pokud vaše zahrada nedisponuje velkou garáží, je zahradní domek ideální místo, kam zahradní a pracovní náčiní uložit. Patříte do skupiny zarytých kutilů? Ukažte své dovednosti a postavte si takový dřevěný zahradní domek sami.  Anebo si rovnou postavte dřevěnou garáž. V následujících řádcích vám poradíme, jak na to.

Stavební povolení nepotřebujete, pokud?

Postavit zahradní domek či dřevěnou garáž vlastníma rukama se vyplatí, a to nejen z hlediska finanční stránky. Možná jste prozatím netušili, že na stavbu této dřevostavbu nepotřebujete žádné stavební povolení a ani ohlášku na městský úřad, ledaže byste chtěli překročit tyto rozměry – zastavěná plocha nepřesahuje 25 m2 a zároveň její výška dosahuje maximálně 5 m. Dřevostavba musí mít pouze jedno podlaží a podsklepení může zasahovat do hloubky až 3 m. Také myslete na to, aby domek stál nejméně 2 m od pozemku vašeho souseda. Pokud tyto pravidla dodržíte, vyhnete se zbytečnému papírování.

Jak postavit zahradní domek či garáž

V případě, že jste si již stanovili rozměry dřevostavby, které vám vyhovují, můžete začít. V první řadě je třeba položit základy pro domek. Obecně se používají zemní vruty, klasické betonové či ocelové patky, ale také lze použít zámkovou dlažbu. My vám však ukážeme, jak položit základy za pomocí betonové patky: Základy na domek je nutné vykopat a vytvořit z nich betonové patky. Poté musíte mít po ruce závitové tyče, které budou držet pohromadě podlahový rošt pokrytý OSB deskami. Dále nařežte hranoly dle vámi zvolených rozměrů.

Publikováno: 21. 05. 2022

Kategorie: Ostatní | Praktické rady a tipy

Autor: Milena Křiváková