Domů » Naučte se, jak správně utáhnout a skladovat kolové šrouby
Články Praktické rady a tipy

Naučte se, jak správně utáhnout a skladovat kolové šrouby

Nikdy jste neutahovali šrouby na kolech? Nevadí, v tom případě je tento článek směrován právě k vám. Navíc jsme si pro vás také připravili pár řádků o tom, jak skladovat kolové a pojistné bezpečnostní šrouby, aby nedocházelo ke vzniku koroze.

Jak správně utáhnout šrouby na kolech?

Správné dotažení kolových šroubů není žádná věda a zvládne to i úplný začátečník. Stačí jen postupovat podle podrobného návodu, který najdete v následujících řádcích.

Návod na utažení kolových šroubů

Než se pustíte do samotného utahování, mělo by vaše vozidlo stát na pevném a rovném povrchu. Zařadíte první rychlostní stupeň, následuje zatáhnutí ruční brzdy. Další krok je rovněž stejně jednoduchý, jako ostatní. Stačí pouze mít po ruce obyčejný klíč, kterým postupně utáhnete všechny šrouby. Podotýkáme, že utahování probíhá ve směru hodinových ručiček. Sáhněte po momentovém klíči a zvolte vhodnou hodnotu. Pak už jen kolové šrouby dotáhnete klíčem.

Správné skladování prodlouží životnost šroubů i matic

Takřka každý předmět má své ideální podmínky pro skladování, u šroubů i matic tomu také není jinak. Vyhnout byste se měli především nevítané korozi, která je znehodnocuje. Tudíž rozhodně kovové předměty neukládejte do vlhkých místností. Vhodné prostředí pro uskladnění šroubů a matic je na suchém místě. Samozřejmě to neznamená nechat šrouby na slunci. Doma určitě najdete starý kousek nějaké krabičky, popřípadě sáček.

Kolové matice a šrouby se jako každý materiál časem opotřebí. Po každém povolení a utáhnutí klesá jejich životnost, a proto je ideální šrouby vyměnit přibližně po desátém použití.