Kdy vám povinné ručení nepomůže?

Povinné ručení je samozřejmost. Bez této zákonné pojistky nesmíte vyrazit na silnici, nicméně mohou nastat i situace, v rámci kterých vám pojišťovna ukáže prostředníček. Tedy pardon, nedá vám ani korunu. Pokud jste si mysleli, že povinné ručení představuje kladivo na většinu událostí, možná vás nemile překvapí, kdy vám bude úplně k ničemu.

Škoda na zdraví

Povinné ručení nezahrnuje nárok na náhradu za pobyt v nemocnici či zranění při nehodě. K tomu slouží tzv. úrazové pojištění řidiče, které v závislosti na výši plnění začíná na 130 korunách za rok.

Střet se zvěří

Srnka, divočák nebo splašená kravka – ať už se střetnete s větším nebo menším zvířetem, nemusí to skončit jen zmačkanými plechy, ale také zraněním posádky. Povinné ručení na tyto situace většinou nemyslí a je nutné si připlatit balíček připojištění střetu se zvěří. Podotýkáme, že se váže i na jiné škody, které způsobí zvíře, například překousnuté kabely apod.

Poškození skla

Bacha, šutr letí! Pokud vám kamínek poškodil přední nebo jiné sklo, máte smůlu. Povinné ručení se totiž zpravidla nevztahuje ani na tyto události. Opět si můžete připlatit připojištění skel, které vás vyjde na několik stokorun za rok. Nepočítejte však s tím, že pojistka zahrnuje také střešní a panoramatická okna.

Živelné pohromy

Velká vody, kroupy, pád stromu, sesuv půdy nebo požár. Příroda nám někdy dokáže pořádně „zatopit“ a bohužel – povinné ručení v tomto ohledu nic nezmůže. Chcete-li mít jistotu, že dostanete peníze v případě živelné pohromy, využijte připojištění proti živlu. Za dvě až tři stokoruny za rok není od věci. Suma sumárum, vždy se zajímejte o to, co vaše povinné ručení (ne)zahrnuje a uznáte-li za vhodné, nebojte se investovat do připojištění. Základní varianta pojistky totiž rozhodně není všelék na všechny škody.

Publikováno: 01. 09. 2015

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Milena Křiváková