Domů » Chyby, kterých se dopouštíme při řízení a kvůli kterým auto trpí
Články Praktické rady a tipy

Chyby, kterých se dopouštíme při řízení a kvůli kterým auto trpí

Každý má svého plechového miláčka rád a nikdo si nepřeje, aby se brzy pokazil. Bohužel ale mnoho z nás dělá základní chyby, kterými výrazně ovlivňujeme životnost jednotlivých částí auta. Jaké nejčastější chyby děláme?

Výmol sem, výmol tam

Někdo to prostě neřeší. Sem tam přejede ve větší rychlosti díru, o které ví, ale moc se mu nechce měnit směr jízdy. Výmoly na silnici rozhodně nejsou nic příjemného. Když o nich však víme, měli bychom tomu přizpůsobit rychlost auta a snažit se jim vyhnout, nebo je alespoň přejet v minimální rychlosti. Tlumiče do auta při průjezdu takovým povrchem doslova trpí (ať už mluvíme o tlumičích Audi nebo máme na mysli tlumiče BMW). Když je budete neustále nepřiměřeně zatěžovat, opotřebují se mnohem dříve.

Z nuly na sto bez zahřátí

Každé novější auto se musí před jízdou trochu zahřát a mít možnost, aby se olej dostal do všech částí motoru. Když si to ihned po nastartování budete šinout stovkou, zřejmě se v docela dohledné době setkáte s tím, že ventily budou jasně protestovat. Životnost součástí motoru můžete prodloužit tak, že se po nastartování auta budete chvíli věnovat pozorování ptactva, nebo si pohodlně nastavíte GPS či vhodné rádio ke spokojené jízdě.

Provozní kapaliny? Neznám

Pravidelně bychom měli také na servisní prohlídce řešit stav provozních tekutin. Jestliže se servisním prohlídkám vyhýbáte jako čert kříži, ohlídejte si alespoň svépomocí, abyste vždy měli dostatek oleje v nádržce, který je také nutno jednou ročně měnit. Dostatek by měl být také chladicí kapaliny, kapaliny do posilovače řízení, nebo i obyčejné kapaliny do ostřikovačů. To se pak těžce jede, když si nemůžete ani za jízdy umýt přední sklo…

Doufáme, že ani jednu z těchto chyb běžně neděláte, a že se o své dvoustopé vozidlo pečlivě staráte. Díky tomu se můžete spolehnout na to, že vám vydrží déle spokojeně klapat, a že vás doveze vždy bezpečně do cíle vaší cesty.