Jak postupovat při koupi ojetého auta?

Rozhodli jste se, že si pořídíte ojetinu, ale netušíte, co všechno zahrnuje převod na nového majitele? Jde o poměrně nenáročný proces, který se však skládá z celé řady úkonů. Chcete-li vědět, jak při koupi auta postupovat, budou vám nápomocné následující odstavce.

Předpokládáme, že jste si auto důkladně prohlédli a jste stoprocentně seznámeni s jeho technickým stavem. Nezapomeňte si zkontrolovat VIN u obou technických průkazů a na samotném vozidle. Přejděme tedy k administrativní fázi.

Nemáte-li po ruce kupní smlouvu, stáhněte si nějakou zdarma na internetu a upravte ji tak, aby odpovídala vaší situaci. Dalším krokem je odhlášení vozidla, které může provést prodávající, ale také vy, pokud vám dá plnou moc (nemusí být orazítkovaná a úředně ověřená!).

V případě, že automobil odhlásí prodávající,budete muset domů pěšky a vyčkat, až dotyčný zavítá na registr vozidel. Zde mu odstřihnou roh malého TP a následně vám doklady předá. Budete-li automobil odhlašovat vy na základě plné moci, budete tak muset učinit v registru trvalého bydliště prodávajícího. To lze obejít dodatkem v plné moci a vyplněním dvou formulářů navíc.

Tip: Je praktické do smlouvy uvést způsob odhlášení a sjednat si smluvní pokutu u obou stran za prodlení po neodhlášení ve smluveném termínu.

Následuje příprava na přechod, v rámci které si sjednáte povinné ručení, zařídíte STK nebo provedete evidenční kontrolu. Ve finále zajdete na registr vozidel se všemi potřebnými doklady (malý a velký TP, prodejcem odhlášené auto či plnou moc k odhlášení, kupní smlouvu, protokol o evidenční prohlídce a zelenou kartu od povinného ručení).

Budete-li auto odhlašovat vy, nevyhnete se vyplnění žádosti o změnu údajů v registru vozidel. Pozor, odhlášení je nutné udělat v místě bydliště prodávajícího, přihlášení pak v místě vašeho bydliště. Po vyplnění přihlášení do registru vozidel odevzdáte starou registrační značku a nafasujete novou (přihlašujete-li automobil do jiného okresu). Úředník vám dá nový malý techničák a aktualizovaný velký techničák. Máte hotovo a můžete jet!