Domů » Milníky ve světě autoklíčů
Autovýbava Články

Milníky ve světě autoklíčů

Klíče od auta považujeme za běžnou věc, které není potřeba věnovat extra pozornost. Bez soustavného vývoje a přidávání dalších funkcí bychom ale na pohodlné používání vozu mohli zapomenout. Jaké historické okamžiky ovlivnily vývoj autoklíčů?

Málokteré odvětví průmyslu má tak rychlý vývoj, jako právě ten automobilový. A kromě samotných aut se vyvíjí také klíče od auta, které dnes schovávají i mnoho funkcí, které zjednodušují ovládání vozu. Některé objevy při výrobě autoklíčů ovlivnily další vývoj a za své je převzaly i další automobilky.

1965 Ford: Na trh uvádí Ford svůj oboustranný klíč, který se dodnes používá v mnoha moderních autech. Na rozdíl od jednostranných klíčů, které mu předcházely, má tento zářez na obou stranách, což umožňuje jeho vložení do západky v obou orientacích.

1990 Lexus LS400: Jedno z prvních použití laserem vyřezávaného klíče od auta. Tento design poskytuje další vrstvu zabezpečení, hlavně proto, že je obtížné jej replikovat.

1990 Mercedes-Benz SL: Novinku představuje klíč „switchblade“, který se vyklápí z integrovaného dálkového zamykání. Design byl často kopírován a nadále se používá ve většině moderních Volkswagenů.

1993 Chevrolet Corvette: GM experimentuje s technologií proximity klíčů. Na rozdíl od současných bezdotykových ovladačů nemohl systém pasivního bezklíčového vstupu nastartovat auto – k tomu jste stále potřebovali tradiční klíček zapalování – ale dokázal automaticky zamknout a odemknout dveře jednoduše tím, že detekoval přívěsek poblíž. Stačilo se tedy k autu přiblížit a to se samo odemklo.

2018 Tesla: místo klíče slouží aplikace v chytrém telefonu.

Klasické autoklíče s plastovou krytkou a vystřelovací planžetou skrytou uvnitř ale rozhodně ještě nekončí. Naopak, předpokládá se, že se časem stanou designovým doplňkem luxusních aut, zatímco ta běžná se budou odemykat pomocí aplikací nebo chytrých přívěsků s čipem.