Máte přehled, na co se povinné ručení vztahuje a na co ne?

Pojďme si nyní odpovědět na otázku, co je povinné ručení a jaký má na trhu smysl. Řada lidí tápe nejen v rozdílech mezi povinným ručením a havarijním pojištěním, ale i v rozsahu služeb, které lze v rámci povinného ručení využívat. Povinné ručení si můžete sjednat dohromady s havarijním pojištěním, k porovnání nabídek na trhu slouží jednoduché a přehledné online kalkulačky.

Povinné ručení je pojištění, které řidiče kryje pro případy, když svým automobilem způsobí škodu, a to újmu na zdraví či majetku, někomu jinému. Říká se mu také zákonné pojištění vozidla, protože jej musí mít ze zákona každé auto. Povinné ručení je povinné v Česku i v zahraničí. Vztahuje se na situace, kdy druhé osobě způsobíte škodu na zdraví, životě či majetku, dále kryje škodu mající povahu ušlého zisku, náklady na právní zastoupení při uplatňování nároků z povinného ručení v případě prodlení pojistitele nebo neoprávněného odmítnutí či krácení pojistného plnění pojišťovnou. Důležité jsou rovněž limity pojistného plnění. Pojištěnce totiž kryjí před škodou jen do jejich sjednané výše.

Povinné ručení můžete sjednat na pobočce vybrané pojišťovny. Nevýhodou je, že nemáte k dispozici srovnání s konkurencí. Srovnání získáte jedině další návštěvou jiné pojišťovny. Během pandemie se omezily osobní kontakty a návštěvy poboček na minimum, proto je trendem spíše sjednávání pojištění telefonicky nebo online. Při srovnání nabídky s konkurencí hrají důležitou roli srovnávače povinného ručení, které v jeden okamžik srovnají několik nabídek. Na srovnávači Porovnej24.cz můžete do minuty porovnat nabídky deseti pojišťoven a zvolit si produkt, který nejlépe splní vaše potřeby.

Co povinné ručení nekryje

Důležité je také mít jasno v tom, co povinné ručení naopak nekryje. Povinné ručení je totiž na některé situace krátké a nevztahuje se na ně ani doplňkové havarijní pojištění. Když budete vědět, které to jsou, můžete se jim snadno vyhnout.

Jde například o řízení pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek a škody způsobené nevhodným používáním automobilu – třeba když vůz přetížíte nad jeho nosnost nebo vyvezete automobil s nízkým podvozkem do terénu, který by dal zabrat i terénnímu vozidlu. Povinné ručení se také nevztahuje na škody vzniklé střetem dvou vozidel, které jsou ve vlastnictví jednoho majitele, pokud se nejednalo o dva různé provozovatele vozidla. Za provozovatele vozidla je považována ta osoba, která je zapsaná v registru vozidel a je oprávněná k užívání vozidla. Povinné ručení nepokrývá ani škody vzniklé mezi vozidly jízdní soupravy tvořené motorovým a přípojným vozidlem. Podmínkou pro uplatnění povinného ručení je jízda vozidlem, které splňuje normy STK a jehož řidič má platný řidičský průkaz.

Mějte také na paměti, že výluky se můžou u různých pojišťoven mírně lišit. Podrobnosti zjistíte na stránce Porovnej24.cz v sekci Může se hodit – jsou tam shromážděny pojistné podmínky jednotlivých pojišťoven, aby bylo sjednávání povinného ručení bez zbytečných starostí.

Publikováno: 27. 02. 2022

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Milena Křiváková