Česko patří k zemím s nejnižšími cenami povinného ručení

Česká republika vyšla z porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie společně s Dánskem jako vítěz, pokud vezmeme v potaz ceny povinného ručení v poměru k tomu, kolik je potřeba měsíčních platů pro zaplacení ročního pojištění. Od čeho se odvíjejí ceny pojistného a jak se dostat k nejlepší cenové nabídce?

Od čeho se odvíjí cena povinného ručení?

I přesto, že budete jezdit stejným typem automobilu jako váš soused, cena povinného ručení se může lišit. Výsledná částka je totiž závislá hned na několika parametrech. Jakých?

Typ vozidla

Jedním ze základních parametrů pro výpočet ceny povinného ručení je typ vozidla, přičemž se bere v potaz nejen konkrétní model automobilu, ale také rok výroby, výkon vozidla, typ vozidla, účel využití nebo typ paliva. Obecně platí, že nižší ceny jsou spojeny s auty provozovanými pro osobní účely oproti služebním automobilům. Obvykle je také vyšší pojistka na vůz s dieselovým pohonem než s benzínovým. Většinou platí i to, že čím je automobil výkonnější, tím dražší je pojistka.

Věk řidiče

Nejvyšší ceny pojistky jsou spojeny s nejrizikovějšími klienty, obvykle mají nejdražší povinné ručení lidé ve věku od 18 do 26 let vzhledem k tomu, že statisticky nejvíce bourají.

Bydliště řidiče

Bydlíte ve velkoměstě, nebo na vesnici? I místo bydliště může cenu pojistky ovlivnit. Podle policejních statistik je totiž nejvyšší nehodovost ve velkých městech, takže pokud bydlíte ve větším městě, může se to odrazit na výsledné ceně pojistky.

Roční nájezd

Jezdíte denně sto kilometrů, nebo naopak využíváte auto jen několikrát do týdne na krátké cesty po městě? Některé pojišťovny zohledňují i roční nájezd. Pokud lidé jezdí denně a na dlouhé vzdálenosti, znamená to pro pojišťovny vyšší riziko nehody, a tím pádem i vyšší pojistné.

Bonus a malus

Zásadní vliv na cenu povinného ručení mají bonusy za předchozí bezeškodní průběh pojištění, díky kterým můžete platit až o desítky procent méně. Funguje to však i opačně, v případě častých dopravních nehod se může povinné ručení navýšit (malus). Údaje o tom schraňuje databáze České kanceláře pojistitelů, ale přístup k nim mají i pojišťovny a cenové srovnávače, jako je např. Klik.cz. Pokud do online cenového srovnání zadáte své údaje, pomohou vám bonus zjistit. Stačí na to tři jednoduché kroky v přehledném formuláři.

Publikováno: 14. 09. 2022

Kategorie: Pojištění a financování

Autor: Milena Křiváková