V čem je obytné auto lepší než přívěs?
Rozhodli jste se, že se zařadíte po bok nadšených karavanistů a pohráváte si s myšlenkou na pořízení vlastního karavanu nebo obytného auta? A právě to je zásadní otázka – v čem jsou obytná auta lepší než karavany (a naopak)? Rozhodování je primárně o financích. V neposlední řadě také p řidičském průkazu, plánovaném využití a zručnosti řidiče.
Co se týče přívěsu (karavanu), pořizovací cena je přibližně jedna třetina ceny obytného auta. I proto se před investicí vyplatí půjčovna obytných vozů, kde si obě varianty na pár dní zapůjčíte a získáte cenné zkušenosti pro budoucí rozhodnutí.
Vraťme se však k rozdílům. K tomu, abyste mohli cestovat s přívěsem, budete potřebovat silnější osobní automobil, ideálně s větším obsahem motoru (min. 1.8 či dvoulitr). Připravte se také na případné problémy s řidičákem. Na „béčko“ (klasický řidičský průkaz typu B) smíte dle platné legislativy vozit soupravu s celkovou maximální hmotností 3,5 t. Do tohoto limitu se sice většina běžných aut a přívěsů vejde, ale v ostatních zemích mohou mít trochu jiné předpisy. V minulých letech se doporučovalo řídit s průkazem typu E vždy, když jste táhli přívěs s hmotností nad 750 kg.
Tip: Chcete si užít dovolenou se vším všudy? Vyzkoušejte obytný vůz Carado, který uspokojí i ty nejnáročnější!
Dalším limitem jsou řidičské dovednosti. Ne každý zvládne obratnou jízdu z přívěsem a nezřídka se stává, že se lidé z dovolené vrátí bez něj. A nejde jen o couvání, ale celkovou manévrovatelnost, která je pro nezkušeného řidiče problém. Je třeba si uvědomit, že celá souprava měří i 12 metrů, co se v některých lokalitách pekelně vymstí. V těsných uličkách není šance, že se se soupravou otočíte.
A konečně maximální rychlost. S obytným autem lez po dálnici cestovat rychlostí 120 km/h, kdežto s přívěsem pouze 100 km/h. Ačkoliv se zdá, že jde o nepatrný rozdíl, při delší cestě je to znát.
Ale abychom přívěsy nehanili, oproti obytným vozům nabízí více místa a jsou ideální pro lidi, kteří je zaparkují v kempu a nechají je na místě celoročně. Volba je na vás a vašich preferencích.
Publikováno: 28. 09. 2015 / Aktualizováno: 31. 05. 2023
Kategorie: Ostatní | Praktické rady a tipy