Křídlová, nebo posuvná brána – jaké jsou možnosti?

Pokud potřebujete vyřešit uzavření vjezdu na váš pozemek do rodinného domu či chaty, je pro vás klíčové téma, jakým způsobem jej oplotit. Jak si připravit základ pro bránu? Je lepší zvolit bránu křídlovou, či posuvnou? A jaký zvolit pohon? Právě s těmito otázkami vám v článku poradíme.

Na co dbát?

Brána nemá jen funkční vlastnosti, ale musí být také součástí celku po architektonické a designové stránce. V první řadě je proto důležité, aby spolu ladila kritéria jako typ brány, tvar a možnosti pozemku, vzdálenost brány od domu a chodníku, typ oplocení i použitý materiál. Je nutné zvážit všechny varianty a odhalit možné problémy i výhody konkrétních řešení.

Výběr brány

Brány dělíme podle způsobu otevírání na křídlové a posuvné. Křídlové brány otevírají svá křídla do komunikace. Jsou vhodné pro rovný nesvažitý terén a pro hranice pozemků, které přímo nesousedí s veřejnými komunikacemi. Vyžadují kolem sebe dostatek prostoru a jsou náročnější na údržbu. Přesto jsou však stále nejčastěji používané. Na výběr máte z široké palety jednokřídlých i dvoukřídlých bran. Posuvné brány se naopak hodí na hranice pozemků, kde brána a vjezd těsně sousedí a mezi stavbou a bránou tak není dostatek prostoru. U posuvných bran pak můžete volit mezi kolejnicovými a samonosnými. Samonosné posuvné brány jsou dražší než ty kolejnicové, kladou však menší nároky na údržbu, hlavně v zimním období, kdy kolejnice podléhá korozi.

Ovládání brány

Na závěr je pak důležité zvážit pohon brány. Můžete ji zavírat a otevírat ručně, ale úplné pohodlí vám přinese, pokud využijete služeb automatických pohonů na dálkové ovládání. Brány se pak doplňují nejen pohony, ale také bezpečnostními prvky, jako fotočlánky či výstražnými lampami. Automatické pohony bran pak můžete ovládat dálkovým ovládačem, klíčovým spínačem, identifikační kartou či mobilním telefonem. Příprava základů pro stavbu brány, její výběr a samotná stavba či instalace automatického pohonu nejsou tak snadné, jak se může zdát. Vyžaduje to značnou zručnost a odbornou způsobilost, neváhejte se proto obrátit na odborníky, kteří vám ušetří spoustu starostí.

Publikováno: 28. 07. 2021

Kategorie: Ostatní | Praktické rady a tipy

Autor: Milena Křiváková