Domů » Kdy se objednat na geometrii?
Články Praktické rady a tipy

Kdy se objednat na geometrii?

Pro většinu z nás je auto prostředek, který nám ulehčuje dopravu do práce, na výlety i za povinnostmi. Aby sloužilo bez problémů, musíme některé věci, jako třeba geometrii, pravidelně kontrolovat.

Když táhne ke straně

Geometrie je důležitá pro bezpečnou a bezproblémovou jízdu. Zjednodušeně řečeno, geometrie kol určuje postavení kol vůči silnici a pokud je vše v pořádku, auto jede jak má a tam, kam chceme. Některé závady sami nepoznáme a přijdeme na ně až ve chvíli, kdy nás vůz přes kontrolky upozorní a nebo něco přestane fungovat. Špatnou geometrii kol ale rozpoznáme dobře. To, že bychom měli co nejdříve navštívit servis a postarat se o seřízení geometrie kol poznáme při jízdě i pohledem na pneumatiky. Při jízdě auto táhne k jedné straně, volant se po průjezdu zatáčkou vrací jen pomalu na své místo a gumy jsou nerovnoměrně opotřebované. To vše ukazuje na špatnou geometrii. Na pneumatikách můžeme i jen okem vidět, že je sjetá jen v některých částech, třeba jen na vnitřní straně nebo naopak na vnější. To značí, že kola nejsou k silnici správně postavená a sjíždí se proto nestejně.

Po nárazu i výmolu

Odkládat návštěvu servisu není rozumný nápad. Špatná geometrie sice nijak nebrání v tom, abychom s autem mohli dále jezdit, může však znamenat určité riziko při jízdě. Na kontrolu geometrie auta je také dobré se objednat i poté, co jste narazili do překážky, projeli hluboký výmol nebo třeba vrazili do obrubníku při parkování. Sice si můžete myslet, že díra v silnici nebo prudké odskočení od obrubníku odnesly spíše tlumiče, právě tyto situace ale přispívají i ke špatné geometrii. Když začne auto táhnout na rovné silnici ke straně, najděte si čas na návštěvu servisu pro kontrolu a případné seřízení.

Nechat zkontrolovat geometrii u svého vozu bychom měli minimálně jednou ročně, ideální je ale spojit kontrolu s přezouváním sezónních pneumatika mít tak jistotu, že je vše v pořádku.