Domů » K čemu v autě potřebujeme imobilizér?
Články Praktické rady a tipy

K čemu v autě potřebujeme imobilizér?

Své auto chceme mít zabezpečení proti krádeži, což můžeme udělat mnoha způsoby. Některé jsou účinné méně, některé více. Imobilizér se řadí mezi ty nejefektivnější. Jak funguje?

K čemu je?

Imobilizér je zabezpečovací elektronické zařízení, které pracuje s čipy a aktivuje se pokaždé, když vyndáte autoklíč ze zapalování. Pokud nemáte správný klíč, auto jednoduše nenastartuje a nepůjde s ním odjet. V klíči od auta, či spíše v jeho krytce, je čip a v něm uloženy kódy, se kterými imobilizér pracuje. Když mezi čipem a imobilizérem proběhne správná komunikace, je předána informace do řídící jednotky a auto lze bez problémů nastartovat a odjet s ním. Tedy pouze oprávněný majitel vozidla nebo držitel správného klíče s čipem imobilizér deaktivuje a může s autem jezdit. A naopak ten, kdo nemá správný klíč, se s autem nehne z místa. Starší typy vozů mají čipy s pevně danými kódy, u novějších vozů se pak generuje unikátní kód před každý startem.

Ztráta nebo poškození

Každý řidič se samozřejmě obává, že klíč od auta ztratí nebo je zamkne uvnitř a nebude je mít k dispozici. U vozů, které jsou vybaveny imobilizérem, pak může být na místě i obava, zda s autem půjde vůbec ještě něco dělat, aby bylo opět použitelné. Když ztratíte klíče, nemusíte hned kupovat nové auto. Výroba autoklíčů nových není ve specializované firmě problém a auto pak lze dál používat jako s původními klíči. Navštívit profesionály se vyplatí i v případě, že imobilizér začne zlobit a vykazovat poškození. Když nemůžeme nastartovat nebo se nám to povede až na několikátý pokus a svítí kontrolka imobilizéru, neodkládejte návštěvu servisu. Celý proces je vázaný na řídící jednotku auta a je tak nutné s autem přijet, ideálně i s klíčem a doklady od vozu.

Imobilizér dokáže ochránit naše auto před krádeží nebo manipulací s ním a je tak efektivním způsobem, jak zabezpečit svůj vůz. Pokud by nepracoval jak má, neváhejte s opravou.