První pomoc při autonehodě. Jak se zachovat?

Obsah článku:
  1. Jak provést resuscitaci?
Víte, jak se zachovat při dopravní nehodě, v rámci které přišli někteří účastníci ke zranění? Průzkumy jsou alarmující a téměř polovina lidí netuší, jak správně poskytnou první pomoc. Řidiči ani nemají ponětí o přesném obsahu autolékárničky a jen 13 % ji někdy využilo, byť během nácviku. V následujících řádcích vám prozradíme alespoň základní postup první pomoci. V prvé řadě se na místě zorientujte a zjistěte, co se stalo. Zajistěte bezpečnost zachránců a zraněných osoba zjistěte, v jakém stavu se zraněné osoby nachází. Snažte se zachovat klid a přivolejte zdravotníky (155 nebo 112). Operátorovi sdělte své iniciály, popište situaci a co nejpřesnější popis místa nehody.
Pozor! Záchranku zavolejte ještě předtím, než začnete poskytovat první pomoc. Je-li zraněno dítě mladší do 8 let, volejte zdravotníky po 1 minutě srdeční masáže a umělého dýchání. Nevíte-li, jak díle postupovat, zůstaňte ve spojení s operátorem a ptejte se ho na další postup.
Ověřte, zda zraněná osoba dýchá, krvácí, jakou má barvu obličeje, tělesnou teplotu a životní funkce. Zjistěte, zda se v ústech postiženého nenachází něco, co mu zabraňuje v dýchání – poté jeho dýchací cesty uvolněte. Nečistoty z dutiny ústní musí být odstraněny jako první, jinak by mohly zapadnout do uvolněných dýchacích cesta došlo by k udušení. Pokud je zraněný v bezvědomí, pátrejte po masivním krvácení. Uložte jej do polohy na zádech (máte-li podezření, že došlo k poranění páteře, buďte opatrní) a zakloňte hlavu – dojde k uvolnění dýchacích cest. Krvácení zabráníte zlatkovým obvazem. Přiložte jej, zvedněte krvácející končetinu, ošetřete poranění, zabraňte tepelným ztrátám a končetiny uveďte do zvýšené polohy.

Jak provést resuscitaci?

Nedýchá-i poraněná osoba normálně, zakloňte její hlavu a podložte ramena. Hrudník pak stlačte 100×, při čem obě ruce položte na střed hrudníku, stlačte 5-7 cm a nahlas odpočívejte. Optimální frekvence je zhruba 2× za vteřinu. Resuscitaci nepřerušujte kontrolami tepu.

Publikováno: 29. 08. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Ostatní | Praktické rady a tipy

Autor: Milena Křiváková

Tagy: první pomoc při autonehodě