S opravou klíčů od auta na nic nečekejte

Do práce, na výlety, na sportovní aktivity i návštěvy příbuzných a přátel používáme auto a bereme to jako naprostou samozřejmost. Co když si ale poškodíme klíče od něj?

Neviditelné chyby

Klíče od auta jsou stejně důležité, jako mobilní telefon nebo líče od bytu. Automaticky je bereme do ruky když se chystáme na cesty a většinou je odkládáme na stále stejná místa. I když slovo odkládáme je v mnoha případech nadnesené, standardně s klíči hodíme na poličku nebo stůl a ani nás nenapadne, že by se mohly poškodit. Klíče od auta sice bývají docela odolné, přesto je lze poškodit a způsobit si tak potíže. Nejčastěji se setkáme s nalomením nebo odlomením kusu plastového krytu, což se na první pohled nezdá jako velký problém. Při častém používání ale může docházet k tvorbě prasklin a dalšímu odlamování kousků krytu a to už by nás zajímat mělo. S opravou klíčů pak neotálejte, především pokud máte vystřelovací klíč. Hrozí totiž riziko, že při dalším poškození už klíč nepůjde schovat zpět do krytu a budete tak mít velkou šanci, že ho vylomíte, nebo naopak nepůjde klíč z krytu dostat a tedy nepůjde používat.

Možná rizika

I malá prasklina je tak důvodem, proč se starat o opravu. K výměně krytu autoklíčů je potřeba znát značku a typ auta a rok jeho výroby. I v rámci jedné značky či typu vozu se od sebe mohou různé modely lišit a tak je nutné najít ten správný, který se hodí přesně pro vaše auto. V plastovém krytu klíče jsou u novějších aut také schovány důležité informace, jako je třeba čip s kódy pro imobilizér nebo dálkové ovládání centrálního zamykání. Drobné a na první pohled nijak zásadní poškození tak může znamenat omezení funkcí, které v sobě klíče mají. Tedy například i to, že nám nepůjde nastartovat nebo se do auta ani nedostaneme. A pokud dojde k nalomení nebo přímo vylomení klíče z plastového krytu, není už na co čekat a první cesta by měla vést do specializované firmy. Když budeme vše řešit včas, bude oprava rychlejší, snazší a také méně finančně náročná.

Publikováno: 24. 03. 2020

Kategorie: Ostatní | Praktické rady a tipy

Autor: Milena Křiváková