6 důvodů, proč se vydat do autobazaru v zimě

Většina lidí nakupuje ojetiny na jaře a v létě, protože se jim nechce trávit čas v bazaru v chladném zimním počasí. Což je škoda, protože se nabízí spousta rozumných důvodů, proč nákup zbytečně neodkládat. Kromě nižší ceny lze snadno odhalit vadu, kterou by mohly vyšší venkovní teploty rafinovaně skrýt.

1. Ceny ojetých vozů jsou v lednu a únoru nižší

Stáří má na cenu vozidla zásadní vliv. Jakmile se starý rok přehoupne do nového, auto je papírově starší a cena klesá. Nejen pražské autobazary jsou si navíc vědomy toho, že v lednu a únoru zákazníků není tolik jako po zbytek roku, a proto jsou vůči slevám otevřenější.

2. Ověříte si, jak auto startuje „za studena“

Jakmile rtuť na teploměru klesne pod nulu, projeví se horší stav startéru. Můžete díky tomu předejít dalším výdajům, které by zbytečně navýšily celkovou investici do vozidla.

3. Zkontrolujete si funkci žhavení u dieselového motoru

Máte-li v merku auto, které má pod kapotou dieselový motor, pak díky mrazu snadno odhalíte, jak je na tom systém žhavení. Včasným odhalením snížené funkce ušetříte pěkných pár tisíc, které byste dali za opravu.

4. Prověříte, jak fungují ABS a pohon všech kol

Namrzlá silnice přímo vybízí k otestování jízdních vlastností automobilu. Fakt, že je ve výbavě uvedeno ABS, ještě nemusí znamenat, že tento zásadní bezpečnostní prvek funguje na sto procent. Na kluzké vozovce však funkčnost automatického přerušovaného brzdění prověříte. Zájemce o auto s náhonem na všechna kola na namrzlé či zasněžené cestě zkontroluje, jestli nápis „4×4“ není jen pro parádu.

5. Zima odhalí netušené opotřebení karoserie i závady elektroniky

Chladnému počasí vděčíme za mnohé. Mimo jiné za mnohem větší pravděpodobnost, že během testovací jízdy zaregistrujeme podivné zvuky – například vrzání nadměrně opotřebovaných dílů. Zároveň lze lépe vypozorovat kondici mechanických a elektronických součástek. Stěrače, stahování oken, centrál a další funkce mohou v zimě ukázat pravou tvář.

6. Mrazy nemají rády ani převodovka a spojka

Dalším podstatným důvodem, proč autobazar navštívit v zimě, je prověření skutečného stavu převodovky a spojky. Pokud vyhlédnutá ojetina neřadí tak hladce, jak jste očekávali – a naopak vás zarazila těžkopádnost řadicí páky či cukání spojky při plynulém popouštění, pravděpodobně je něco v nepořádku s převodovkou nebo spojkou.

Publikováno: 24. 01. 2020 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Ostatní | Praktické rady a tipy

Autor: Milena Křiváková