Autem do Alp

Máte výhodné povinné ručení? Sezóna zimních dovolených bude co nevidět v plném proudu. Kde strávíte svou letošní lyžovačku Vy? Chystáte se trošku změnit vzduch a naše velehory vyměnit za zahraniční kopce a sjezdovky? V tom případě doporučujeme rakouské Alpy. Jsou poměrně blízko a cenami jsou srovnatelné s Vysokými Tatrami. Jak se do Alp bezpečně dopravit autem?

Doporučení před cestou

Co se týče cest, Alpy jsou perfektně dostupné. Přes Rakousko totiž vede síť dálnic a kvalitních silnic první třídy. Nezapomínejte na to, že dálnice v Rakousku jsou zpoplatněny. Proto si po překročení hranic pořiďte dálniční známku. Bez ní Vám hrozí mastná pokuta. Před vyražením z domu si také naplánujte cestu a v lepším případě i pořiďte GPS navigaci. Další, co byste měli před cestou udělat, je nechat si zkontrolovat vozidlo v autoservisu, doplnit nemrznoucí směs, dolít brzdovou kapalinu, zkontrolovat olej ... Budete si tak jistý, že Vás na horách nezastihnou nepříjemnosti. To, že má mít auto obuté zimní pneumatiky, je samozřejmostí. Pokud cestujete na lyže častěji, doporučujeme také pořídit si střešní nosiče. Nabalte do nich vše potřebné, střešní nosiče boxy nebo držáky unesou kompletní náklad vašich zavazadel. Kvalitnější střešní nosiče mají možnost uzamykání. Pokud během jízdy zastavíte například na kávu, o své lyže se nebudete muset bát.

Na co dávat pozor během jízdy

Měli byste vědět, že na horách v Rakousku se Vám hodí sněhové řetězy. Pokud je i nemáte obuté, měli byste je mít pro každý případ v kufru auta. Policisté to zvyknou kontrolovat a pokutovat! Můžete si přibalit i textilní řetězy, pokud ty sněhové nemáte. Zaberou méně místa a jednoduše se nasazují. Pokud byste je museli nasazovat někde v terénu, připravte si pro tento případ reflexní vesty (pro každého člena posádky), výstražný trojúhelník, hrubé rukavice a podložku pod kolena. Bude se Vám snadněji a bezpečněji pracovat. A důležité na závěr. Pokud nechcete platit pokutu, dodržujte i povolené rychlosti. V rakouských obcích je to pro osobní automobily rychlost 50 km / h, mimo obec je dovoleno jezdit rychlostí 100 km / h a na dálnicích 130 km / h.

Publikováno: 10. 10. 2017

Kategorie: Ostatní | Praktické rady a tipy

Autor: Milena Křiváková

Tagy: autem do alp