Domů » Na mnoha pracovištích nestačí pro čistý vzduch jen otevřít okno
Články Praktické rady a tipy

Na mnoha pracovištích nestačí pro čistý vzduch jen otevřít okno

Těžký nebo znečištěný vzduch nás omezuje v práci a samozřejmě také snižuje pracovní výkony. Ve výrobních halách a průmyslových provozech ale otevřené okno nepomůže, nutná je výkonná filtrace.

Nutná filtrace vzduchu

V kanceláři nám k lepšímu pocitu stačí vyvětrat nebo zapnout přenosnou čističku vzduchu, protože vzduch neobsahuje žádné škodlivé částice. V průmyslových závodech je však situace jiná, ve vzduchu je mnoho škodlivých částic a nečistot, které mohou být pro lidské zdraví nebezpečné. Při jakékoli manipulaci se surovinami dochází ke znečišťování vzduchu. Sekání, mletí, sváření, broušení, lakování, přesypávání a mnoho dalších činností vytváří nečistoty, a ty se následně dostanou do vzduchu, který dýcháme. Škodlivé částice odstraňují filtrační systémy vzduchu a starají se tak se o bezpečné a čisté pracovní prostředí. Bez nich by nebylo možné v daném provozu pracovat a pohybovat se, využití průmyslové filtrace vzduchu tak upravují i různé normy a nařízení,v některých odvětvích je vyžadována zákonem kvůli ochraně zdraví zaměstnanců.

Snížení rizik

Filtrační systémy mají různé varianty, podle toho, v jakém prostředí se používají a také jaký typ prachu a nečistot mají filtrovat. Problémem je třeba jemný dřevní prach, který známe i z domácího prostředí, když potřebujeme přebrousit smirkovým papírem kousek dřeva. Piliny i prach jsou velmi lehké, všude poletují a k jejich zvíření stačí jen drobný závan vzduchu. Doma je uklidíme snadno, ale v obrovském množství v dřevozpracujících závodech už mohou představovat riziko. Dřevní prach patří mezi explozní typy prachu, tedy s rizikem výbuchu. Je proto nutné zajistit odsávání pilin i prachu ideálně co nejblíže místu jejich vzniku, aby se zamezilo usazování a poletování ve vzduchu. Za explozní je považován i prach papírenský, potravinářský a další druhy, které vznikají v různých odvětvích průmyslu.

Od nečistot i nebezpečného prachu. Ale i olejové mlhy, brusného prášku a dalších škodlivin dokáže pracovnímu prostředí pomoci kvalitní vzduchotechnika.