Nejkradenější auta v ČR? Záleží na úhlu pohledu

Že je vaše auto nezajímavé a není jediný důvod, proč by ho měl někdo krást? Nenechte se mýlit. Nejčastěji se nekradou „exotiky“, ale běžná auta. První místo má Škoda Octavia, což však vzhledem k faktu, že daný model tvoří přibližně desetinu z celkového počtu 5,5 registrovaných aut v ČR, není příliš překvapivá informace. Na druhou stranu by se měli mít na pozoru také majitelé luxusních kousků. Zatímco v absolutních číslech připadá nejvíce krádeží na běžná auta, statisticky nejpravděpodobnější jsou krádeže vozů Porsche Panamera, BMW řady 7 a Range Rover. Při pohledu na statistiky a tabulky jsou zjevné dvě věci. Automobily se nekradou v tak hojném počtu jako kdysi a v ohrožení jsou především starší vozy a luxusní kousky. Vysvětlení je nasnadě.

Počet krádeží klesá, zloději se profesionalizují

Zatímco v roce 2003 bylo odcizeno 24 174 vozidel, v roce 2016 bylo nahlášeno pouze 6 474 krádeží. Znamená to snad, že by zloději vymírali a začali se živit poctivě? Důvod je zřejmě mnohem prostší. Vybírají si starší vozy s horším zabezpečením, protože se do nich snadno dostanou. Taková auta se obvykle kradou náhodně. A co se týče luxusních vozidel, obvykle se kradou na objednávku. A proč v posledních letech zmizí zhruba šest krát méně automobilů než před patnácti lety? Může za to skladba vozového parku. Starších (= snadno odcizitelných) vozů postupně ubývá a nahrazují je novější modely, jejichž zabezpečení je pro zloděje větší komplikací. V oboru zůstali pouze schopnější zloději, pro které překonání moderních bezpečnostních systému nepředstavuje nepřekonatelný problém.

Jaký zabezpečovací systém je momentálně nejúčinnější?

Vraťme se však k vašemu vozu. Bez ohledu na to, zda vám v garáží odpočívá zánovní „Oktávka“, nebo mnohonásobně dražší automobil, byste měli zvážit pořízení sofistikovanějšího zabezpečovacího systému. Doby, kdy běžného zloděje odradila „páka“ na volant či klasický autoalarm, jsou dávno pryč. Běžně je k mání elektronika, se kterou lze standardní zabezpečení vozidel snadno a rychle obejít. V praxi se může stát, že s luxusním autem odjede amatér. Samozřejmě za předpokladu, že si dokáže sehnat patřičné vybavení, Takže jak na zabezpečení auta, aby bylo riziko odcizení co nejmenší? Efektivní zabezpečení musí na zloděje vyvinout tlak a krádež co nejvíce zkomplikovat. Spolehlivé systémy najdete například pod značkou Pandora, která mimo jiné vyrábí i praktické nezávislé topení. K výhodám patří 128bitové šifrování signálu z klíče do auta a naopak, možnost sledování vozu na dálku přes aplikaci v telefonu, odolnost vůči rušičkám a čtečkám DO a mnohé další „vychytávky“.

Publikováno: 20. 01. 2019

Kategorie: Ostatní | Automobily

Autor: Milena Křiváková

Tagy: jak na zabezpečení auta | nejkradenější auta v čr