Výběr letních pneumatik

Nejeden spořivý majitel vozu provozuje velmi nebezpečnou formu šetření. Své částečně sjeté zimní pneumatiky, které dávno nesplňují předpisové čtyři centimetry hloubky dezénové drážky pro zimní provoz, jednoduše vyhlásí za celoroční. Letní limity s přehledem mají, tak proč je nevyužít? Šetřivost však v tomhle směru není jen neekonomická, je přímo nebezpečná.

ADAC testoval zimní pneumatiky v letních podmínkách

Protože chytrých řidičů je všude jako máku, německý ADAC udělal test, ve kterém ojeté zimní levné pneumatiky vystavil jarním a letním podmínkám. Průzkumy přinesly poměrně jednoznačné výsledky – zimní pneumatiky nemají v létě na silnicích co dělat! Ani na suchu nedokázaly vykazovat hodnoty, jako správné obutí, ovšem skutečně markantní rozdíly přinesly zkoušky na mokru. Hodnoty přitom přímo korelovaly s okolními podmínkami - čím bylo venku tepleji a čím byla drážka dezénu hlubší, tím déle trvalo zastavení vozu z rychlosti 100 km/h na nulu. Brzdná dráha byla v některých případech až o 16 metrů delší. V normálním provozu může mít tato hodnota fatální následky. Bohužel, nejen pro toho, kdo na obutí pro své auto šetří.

Kdy vybrat letní pneumatiky?

Letní pneumatiky mají přesně stanovené hodnoty, při kterých fungují správně a jsou také garantovány výrobci. Pokud je jedete několik sezon, je dobré nechat přeměřit hloubku dezénové drážky, která je klíčová u všech druhů pneumatik (jak letních, tak zimních). Pro letní obutí je tato hodnota stanovena na 1,6 mm. Pokud naměříte přesně 1,6 mm, s výměnou nečekejte a nové pneumatiky pořiďte ihned. Obecně se doporučuje hloubku drážky přeměřovat po sezóně a nenechávat výměnu až na dosažení hraniční hodnoty.

Co ovlivňuje životnost pneumatiky?

Jak dlouho vám budou pneumatiky sloužit, to ovlivňuje několik faktorů. Není to jen údaj, který uvádí výrobci, přičemž ani oni sami nejsou schopní jednoznačně tento časový úsek definovat a značně se v něm liší. Proto se také používá výraz „doporučovaná životnost“. Reálně má na životnost pneumatik vliv mnoho věcí a jednou z nejvýraznějších je právě řidič. Jeho styl jízdy může pneumatiky odrovnat po dvou sezónách nebo je klidně zachovat pro dalších pět. Jejich nasazování by se mělo střídat na nápravy, aby nedocházelo ke stejnému opotřebovávání jedné sady. Degradovat je může nevhodný tlak, nesprávné zatížení vozidla nebo přílišné teplotní výkyvy. Občas je dobré zkontrolovat, jestli se na pneumatice nevyskytuje boule nebo není jinak viditelně poškozená.

Pestrý výběr v každé kategorii

Na českém trhu je poměrně pestrý výběr pneumatik pro všechny kategorie vozů. Nejprodávanějším druhem jsou gumy pro běžná osobní auta, kde cena nové nejlevnější pneu startuje na několika stovkách. Kvalitní výběr ale prodejci nabízí i pro rodinná SUV a MPV. U těch se ceny pohybují v rozmezí 2200,- až 3500,- Kč. Pokud patříte k vyznavačem dynamické jízdy a podle toho volíte i obutí pro své auto, tak osmnáctipalcové letní UHP nejlevnější pneumatiky pořídíte v cenovém rozpětí 1090,- až 2700,- korun.

Za nejnižší cenou nehledejte kvalitu

U pneumatik platí, že za kvalitu se hodí něco si připlatit. V každé kategorii totiž existují řady výrobků prémiových, jejichž cena jde do tisíců s odpovídající kvalitou. Pak řada průměrných s dobrými vlastnostmi, které obvykle představují nejlepší výkon v poměru kvalita/cena. To platí, i když vybíráte motocyklové pneu. Poslední je řada levných pneumatik, které kromě ceny nezaujmou ničím, protože jejich kvalita se pohybuje někde na hranici hodnocení „dostatečná/nedostatečná“. A právě tady nastává chvíle vhodná pro srovnání, zkušenosti a recenze. Pneumatiky pravidelně testuje jak německý ADAC, tak český časopis dTest. Taky nespoléhejte na to, co bylo kdysi pevně dávno, a tím je původ pneu. Výrobní trh je tak globalizován, že „Němec“ Continental je vyroben ve Francii či „Ital“ Pirelli z Ruska. Oblíbené jsou také pneumatiky Michelin Mitas, Nokian či Continental Wintercontact ts 860. Přezouvání pneumatik se netýká jen automobilů. Sezónní obutí je na pořadu dne také pro dvoukolové stroje. Motocyklové pneumatiky nabízí vesměs všichni prodejci pneumatik.

Publikováno: 03. 03. 2020

Kategorie: Ostatní | Pneumatiky

Autor: Milena Křiváková