Nová Škoda Fabia 3. generace je nepřehlédnutelná

Pětidveřový hatchback Škoda Fabia, kterým automobilka nahradila populární Felicii, byl oficiálně představen na 58. autosalonu ve Frankfurtu 14. září 1999. O necelý rok později následovala verze Combi a v roce 2001 sedan. Druhá generace Fabie poprvé spatřila světlo světa v roce 2007, Combi druhé generace pak o půl roku později. A zatímco první generace okamžitě zlidověla, design druhé generace vzbudil poněkud rozporuplné pocity. Prodejnost ale přesto nadále rostla a v květnu 2012 sjel z výrobní linky třímiliontý vůz. Opravdový poprask však způsobila teprve nová Fabia 2014, respektive třetí generace, která byla představena začátkem října loňského roku. V čem je jiná a lepší než předchozí modely?

Zrodil se dravec

Konstruktéři si dali těžký cíl, který se jim však podařilo splnit. Zatímco u předchozích generací dominovaly příjemné elegantní linie, nová Fabia doslova hýří dynamikou. Oblé tvary nahradily ostré linie, díky kterým automobil vypadá mnohem dravěji. Typický tvar automobilu byl samozřejmě zachován, nicméně se zlepšil koeficient aerodynamického odporu vzduchu. Vzhled šelmy Fabii velmi sluší a konstruktéři si zaslouží poplácat po zádech. nova-skoda-fabia Tip: Přečtěte si, které největší omyly druhé generace napraví nová verze.

Více prostoru

Zároveň došlo ke změně parametrů karoserie. Ta je o 8 mm kratší, ale o 9 cm širší. Nižší je i výška vozu, a to o 3 cm (současná výška je 1467 mm) a došlo k rozšíření rozvoru náprav o 5 mm na 2470 cm. Cestující v přední části vozu mají více místa (z původních 989 mm na 1021 mm) a zvedl se také objem zavazadlového prostoru na necelých 330 litrů (o 15 litrů více než u druhé generace). Nová Fabia Combi se chlubí úctyhodným 530 litrovým zavazadlovým prostorem a mnohem elegantnějším pojetím než předchůdkyně.

Moderní technologie pro příjemnější jízdu

Mezi nejvýznamnější novinky, které Fabii 3. generace provází, patří panoramatická střecha již v základu. Za zmínku stojí také velké množství interierových prvků ze Škody Rapid, nové dekory (např. Džínovina), bezklíčové startování (volitelná výbava) nebo systém Hill holder control pro snadné rozjíždění do kopce. Milovníky moderních technologií zase potěší možnost propojení s chytrým telefonem pomocí systému MirrorLink. Displej smartphonu se poté zobrazí přímo na palubním displeji. A na kolik vás tahle krasavice vyjde? Prostudujte si aktuální ceník nové Škody Fabie a uvidíte. Foto: skoda-auto.cz

Publikováno: 25. 04. 2015 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Ostatní | Automobily

Autor: Adriana Pospíšilová

Tagy: ceník nové škody fabie | nová fabia 3. generace | nová fabia combi | nová škoda fabia ceník