Ztracené klíče od auta řešte rychle

Klíče od auta patří k nejdůležitějším osobním věcem, které po peněžence s doklady máme. Většinou si na ně dáváme pozor a snažíme se je neztratit, ale stačí nešťastná náhoda nebo malá nepozornost a klíče nejsou. Co při jejich ztrátě dělat?

Zachovat klid

Uděláme naučený pohyb na místo, kde klíče míváte, a ony tam nejsou. Důležité je zachovat si chladnou hlavu a zamyslet se, zda jsme je nemohli položit jinam, někde je odložit nebo s něčím odnést. Prohledejme kapsy, kabelku, batoh, snažme si vzpomenout, kde jsme je naposledy viděli, nebo co jsme dělali po zaparkování svého vozidla. Krok po kroku se vraťte až na místo, kde jste je měli naposledy, často jsou klíče od auta jen někde zapadlé či odložené. Pokud však nejsou k nalezení nebo když opravdu víme, že je již nenajdeme, protože nám spadly do řeky či kanálu, nemá cenu ztrácet čas hledáním. Ztráta klíče od auta není nic příjemného, ale ani neřešitelného. Ideální je, když máme náhradní klíč, který leží doma na poličce. To je často nejlepší a nejrychlejší řešení. Co ale dělat, když už žádný náhradní klíč není a my se do auta nemáme jak dostat?

Složitější výroba

Máme auto, ale nemáme k němu klíč. S výrobou klíče nového pomohou specializované firmy, které ho vytvoří včetně všech náležitostí. Majitelé starších vozidel mají výhodu v rychlém vytvoření kopie svého klíče, a tak brzy odjíždějí. U novějších vozidel je potřeba více času, protože na jejich klíčích se většinou nachází dálkové ovládání centrálního zamykání a často i čip s kódy pro imobilizér. Výhodou je, pokud u sebe máme kartu s kódy, kterou dostaneme při koupi nového vozu, nebo alespoň jeden klíč, ke kterému jde udělat kopie. Pokud nám už ale žádný klíč nezbyl, musíme vše udělat nové a to se nám dost prodraží. Auto neodemkneme, tedy s ním nemůžeme odjet, do servisu se tak dostane pouze odtažením. Pak jej musíme nechat otevřít, demotovat zámky, zjistit kódy a spousty dalších úkonů, které výrazně ovlivní finální cenu. Spoléhat na to, že nám se nikdy nepovede o klíč přijít a mít ke svému vozu jen jeden jediný, se nemusí vyplatit. Rezervní klíč vám v budoucnu může ušetřit peníze i čas.

Publikováno: 24. 11. 2020

Kategorie: Ostatní | Praktické rady a tipy

Autor: Milena Křiváková