Většina autoklíčů je z naší republiky

Technologie v automobilovém průmyslu se vyvíjí a jdou velmi rychle kupředu. A to nejen u karosérií a výkonnějších motorů, ale také u autoklíčů.

Z Čech do světa

Klíče od svého auta považujeme za naprostou samozřejmost, málokdo ale tuší, že nejspíš pochází od nás, z České republiky. Přesněji z Frenštátu pod Radhoštěm, kde se klíče od auta nejen vyrábí, ale přímo i vyvíjí a testují. A že jde někdy o docela zajímavé testy, záleží však na tom, jaké má daná konkrétní automobilka požadavky. Většina autoklíčů si je zvenku podobná, liší se maximálně tvar plastové krytky nebo znak, který je na ní umístěný. Uvnitř už jsou ale změny patrnější. Klíč se skládá z 35 až 40 komponentů, které jsou v rámci jednoho koncernu skoro totožné. Každý výrobce automobilů si své klíče a požadavky na ně sám specifikuje, to, co mají schované uvnitř, se tak liší. Detailní požadavky jednotlivých automobilek jsou pochopitelně tajné.

Odolné klíče

Testování nových typů klíčů od auta předtím, než se začnou sériově vyrábět, zahrnuje vysoké i nízké teploty, odolnost při pádu a mnoho dalšího. Měly by vydržet teploty od mínus čtyřiceti do až plus osmdesáti, zvládnout pád z několika metrů i přejetí autem. S těmi svými to ale raději nezkoušejte, výroba klíčů nových by mohla citelně zasáhnout do vaší peněženky. U vystřelovacích klíčů se řeší i uvolnění planžety v plastové krytce a její odolnost, stejně jako třeba testování stisknutí tlačítek. Standardně by měly autoklíče vydržet až půl milionu stisknutí a výrobci myslí i na takovou drobnost, jako je odemčení vozu omylem. Proto musíte pro odemknutí stisknout tlačítko větší silou, než když vůz zamykáte. V současné době se dostávají do popředí dostávají keyless technologie, tedy bezklíčové. V krytce není schovaný klasický klíč, ale kód a auto odemykáte tím, že se k němu přiblížíte. Je tak možné, že se klasické klíče od auta stanou designovým doplňkem drahých vozů.

Publikováno: 02. 08. 2020

Kategorie: Ostatní | Automobily

Autor: Milena Křiváková