Chcete jezdit "za třetinu"? Pořiďte si skútr!

Cena pohonných hmot není zanedbatelná a pokud útrata za benzin dlouhodobě nabourává váš rozpočet, zvažte změnu – pokud většinou jezdíte sami, pořiďte si skútr, jehož provoz vyjde výrazně levněji. Tím však výhody skútru teprve začínají. Vlastnosti mrštného dopravního prostředku oceníte především v hustém městském provozu.

Skútry jsou jako stvořené na kratší vzdálenosti

Skútr je jednostopé vozidlo, které se velmi podobá motocyklu. Charakterizuje ho nízkoobjemový motor (nejčastěji od 50 do 125 ccm), částečná kapotáž s podlážkou bez horního rámu, malá kola a obvykle i variátor s automatickou spojkou. Dalším specifikem je styl jízdy – na skútru se jezdí s nohami snožmo a nikoliv obkročmo jako na motorce. Navzdory nižšímu výkonu jsou skútry svižné a pro překonávání kratších vzdáleností jako stvořené. Vzhledem ke kompaktním rozměrům nedochází k problémům s parkováním a když na to přijde, prokličkujete se skútrem i nekonečnou kolonou. kentoya-skutr Co se týče popularity, nejvíce skútrů uvidíte na silnicích v západoevropských a jihoevropských zemích. Na tamějších silnicích je k vidění větší počet těchto vozidel než u nás, nicméně i v ČR se v posledních letech vyrojilo poměrně dost příznivců tohoto stylu dopravy.

Kolik vás bude provoz skútru stát?

A teď to hlavní. Kolik toho skútr „sežere“? Spotřeba benzinu bývá i třetinová (oproti běžnému automobilu), ale nezapomeňte ani na další položky, kterým se nevyhnete. Také v případě skútru budete platit povinné ručení a neobejdete se ani bez základní povinné výbavy. Vhodné je také alarm nebo jiné zabezpečení, které vozidlo ochrání před nenechavci. Pořizovací cena se pohybuje řádově v desítkách tisíc korun, ale i to lze vyřešit tak, že se zaměříte na bazar skútry a pořídíte si starší model. Jdete do toho?

Publikováno: 03. 06. 2015 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Motocykly a skútry | Ostatní

Autor: Adriana Pospíšilová

Tagy: jak ušetřit za benzin | jak ušetřit za pohonné hmoty