Jak na drifting?

Toužíte po honosném titulu Drift King nebo vás jen baví projíždět zatáčky bokem? Pokud se vám stále nedaří dotáhnout techniku k dokonalosti, vezměte si k srdci následující tipy. Prozradíme vám, jak se naučit driftovat a jaké „náčiní“ budete potřebovat.

Co je to drift / drifting?

Drifting se dostal do popředí zájmu veřejnosti díky filmu Fast and Furious 3, nicméně nejde o zbrusu novou techniku. Právě naopak, Japonci driftují již od 60. let, a to v rámci ilegálních závodů Touge. Jezdilo se po klikatých horských silničkách a cílem bylo projet co nejrychleji na až nakonec. Driftování přitom sloužilo k blokování soupeřů. Co se týče techniky, teorie je poměrně snadná. V podstatě jde o správné načasování zatažení ruční brzdy... Jde o řízený přetáčivý smyk, pro který je ideální vozidlo se zadním náhonem (např. BMW nebo Toyota). Driftovacím kladivem je populární Nissan 200 SX, který disponuje adekvátním výkonem a ideálně samosvorným diferenciálem, který se stará o rovnoměrnou distribuci výkonu mezi oba kola. Optimální výkon pro driftování je cca 250 HP a více, nicméně v praxi samozřejmě záleží na hmotnosti a konceptu vozidla. Nicméně platí, že s vysokým výkonem je uvedení auta do řízeného smyku jednodušší.

Jak driftují profíci?

Nalijme si čistého vína. Driftování vypadá jednoduše, ale praxe je mnohem náročnější. Závodníci trénují perfektní drifty celé roky, najezdí stovky kilometrů a zničí spoustu aut a pneumatik. Vše je především o citu a tréninku – nadupané auto vám stačit nebude. Samozřejmostí je vypnutí veškeré elektroniky jako ESP, ASR a dalších stabilizačních systémů, které ovlivňují řízení proti vůli driftera. Co se týče ideální rychlosti, do které se při driftu najíždí do zatáčky, pohybuje se kolem 70 – 80 km/h. Nezapomeňte ani lehce sešlápnout brzdový pedál, čímž dojde k odlehčení nápravy. Pak už „jen“ stačí sešlápnout plyn a určit směr smyku. Kdo ví, třeba se jednou dostanete na špici a budete driftovat bezpečně i při větších rychlostech. Přejeme hodně štěstí!

Publikováno: 31. 08. 2015

Kategorie: Ostatní | Praktické rady a tipy

Autor: Milena Křiváková

Tagy: driftování | jak driftovat | jak na drifting