Domů » Opel Astra – Evropské auto roku 2016
Automobily Články

Opel Astra – Evropské auto roku 2016

V roce 2016 bylo nejlepším autem v Evropě nový Opel Astra, podle hodnocení 58 motoristických novinářů. Na druhé místo umístili Volvo XC90 a na třetím Mazda MX-5. Astra byla označena i v mnoha individuálních testech za vrchol ve své třídě, kterou jsou tzv. kompaktní auta. Proto bylo pravděpodobné že se umístí vysoko i v anketě Auto roku.

Tip: Astru si můžete půjčit také v Travelcar Praha!

Nabízí dvě karosářské varianty, 5 dveřový hatchback a kombi označované jako Sports Tourer (ST) za které je příplatek 1000 €. Oba vycházejí z nové odlehčené architektury. Pohon zajišťují nejmodernější turbodiesely a benzínové motory s přímým vstřikováním paliva.

Nabídka motorů je docela široká. Ve standardní výbavě Selection jsou benzínové motory objemu 1.0 s turbem (105k), 1.4 atmosférický (100k) a naftové motory s objemem 1.6 (95k a 110k). Ve vyšších výbavách jsou dále benzínové motory 1.4 s turbem (125k a 150k), 1.6 s turbem (200k) a naftové motory 1.6 (136k), 1.6 s turbem (160k). Některé z těchto motorů lze najít iv jiných modelech. Například naftové 1.6ky má v nabídce i Opel Mokka a 1.4 s turbem s 150 koňmi může mít i malý Opel Corsa. To už je slušná porce výkonu v takovém malém autě.

Co se týče převodovek, k většině motorů je 6 stupňová manuální převodovka, k několika slabším motorem je 5 stupňová manuální. K určitým motorem je na výběr i automatická převodovka, 5 stupňová Easytronic a 6 stupňová.

Astra si získala body zejména díky možnostem výbavy. Prvky výbavy, které je možné mít v Astře se normálně nacházejí ve vyšší třídě aut. Už standardní výbava patří mezi nejvyšší. Co je tedy možné mít v Astře? Například adaptivní tempomat, adaptivní LED Matrix světlomety s technologií AFL, které by byly i na samostatný článek. Dále zadní LED světla, sedadlo řidiče i spolujezdce nastavitelné v 8 směrech s možností manuálního prodloužení sedáku a elektricky nastavitelnými bederními opěrkami. Nebo i ventilace předních sedadel, elektricky nastavitelné sedadlo řidiče s pamětí a masážní funkcí. Na zimu vhodné vyhřívání předních i zadních sedadel a vyhřívání volantu. A nakonec zmiňme automatický parkovací asistent.

Pokud jste právě v situaci že hledáte pro sebe auto, nový Opel Astra určitě stojí minimálně za vyzkoušení.